Skip to content

11 Spring Hill DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Sep 20, 2010

Property Information

Block161.06
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,698
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$422,600
44%
Improvement Value:$537,700
56%
Total Assessment$960,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,471+1.9%
2024$21,077+5.6%
2023$19,959+1.6%
2022$19,638+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000

To:

Sq Ft2,698DeedBook 12279, Page 9566

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 5387, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1958