Skip to content

17 Spring Hill DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block161.06
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,707
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$411,800
52%
Improvement Value:$379,800
48%
Total Assessment$791,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,542+1.9%
2024$19,183+5.6%
2023$18,165+1.6%
2022$17,873+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft2,707DeedBook 20250, Page 37975

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5462, Page 517

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5149, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1956