Skip to content

39 Oak Crest RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block164.03
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,520
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,700
49%
Improvement Value:$314,100
51%
Total Assessment$611,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,544+1.9%
2024$12,313+10.6%
2023$11,133+1.6%
2022$10,954+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 20170, Page 30245

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4888, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1953