Skip to content

22 Hickory RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$752,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block164.03
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
DescriptionS/1BM
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,601
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,900
49%
Improvement Value:$319,600
51%
Total Assessment$625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,921+1.9%
2024$13,665+5.6%
2023$12,940+1.6%
2022$12,732+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$752,000

To:

Sq Ft1,601DeedBook 20230, Page 51244

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,601DeedBook 20190, Page 3642Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$427,000
DeedBook 12114, Page 4495

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5314, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1954