Skip to content

7 Oak Crest RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block164.04
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,596
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,600
51%
Improvement Value:$295,500
49%
Total Assessment$603,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,649+1.9%
2024$13,399+5.6%
2023$12,688+1.6%
2022$12,484+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950