Skip to content

5 Oak Crest RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block164.04
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,357
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,000
52%
Improvement Value:$287,000
48%
Total Assessment$597,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,755+1.9%
2024$12,520+11.4%
2023$11,238+1.6%
2022$11,057+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft1,357DeedBook 20240, Page 56444

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 12421, Page 9073

Property Built

Built

Year Built: 1950