Skip to content

19 Hickory RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block164.04
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,880
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,300
47%
Improvement Value:$333,800
53%
Total Assessment$630,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,221+1.9%
2024$15,923+5.6%
2023$15,078+1.6%
2022$14,835+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 20211, Page 48470

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,851DeedBook 20171, Page 12601Recorded12/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954