Skip to content

17 Hickory RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block164.04
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,300
46%
Improvement Value:$349,200
54%
Total Assessment$645,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,019+1.9%
2024$13,762+5.6%
2023$13,032+1.6%
2022$12,822+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 20190, Page 94420

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12420, Page 7772

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12308, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1955