Skip to content

732 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 23, 1999

Property Information

Block164.07
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,706
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,200
49%
Improvement Value:$296,400
51%
Total Assessment$583,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+1.9%
2024$13,008+5.6%
2023$12,317+1.6%
2022$12,119+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,706DeedBook 5668, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1950