Skip to content

23 Aspen RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$319,100
Last Sale Date
Aug 14, 2003

Property Information

Block164.07
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,367
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,000
56%
Improvement Value:$260,700
44%
Total Assessment$593,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,033+1.9%
2024$13,776+5.6%
2023$13,045+1.6%
2022$12,835+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,100

To:

Sq Ft1,367DeedBook 5987, Page 621

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5697, Page 783

Property Sale

Sale
$93,894
DeedBook 5636, Page 555

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5030, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1950