Skip to content

734 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block164.07
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,698
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,100
44%
Improvement Value:$339,900
56%
Total Assessment$611,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,991+1.9%
2024$13,734+5.6%
2023$13,005+1.6%
2022$12,796+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 6002, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1950