Skip to content

16 Oak Crest RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 2, 2008

Property Information

Block164.08
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,527
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$336,400
54%
Improvement Value:$286,400
46%
Total Assessment$622,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,125+1.9%
2024$12,884+5.6%
2023$12,200+1.6%
2022$12,004+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,527DeedBook 12150, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1950