Skip to content

20 Oak Crest RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Date
Feb 16, 2017

Property Information

Block164.08
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,608
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
47%
Improvement Value:$335,700
53%
Total Assessment$638,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,089+1.9%
2024$13,831+5.6%
2023$13,097+1.6%
2022$12,886+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5622, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1951