Skip to content

54 Oak Crest RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block164.08
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0100

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,272
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,300
53%
Improvement Value:$275,100
47%
Total Assessment$585,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,319+1.9%
2024$12,093+5.6%
2023$11,451+1.6%
2022$11,267+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952