Skip to content

59 Colton CircleWest Orange, NJ 07052

Built 1992

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Mar 13, 2015

Property Information

Block164
Lot1
QualifierC1359
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0097

Building Details

Building Class35
DescriptionD/1310/1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,309
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
52%
Improvement Value:$197,300
48%
Total Assessment$412,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,897+1.9%
2024$11,679
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

To:

Sq Ft1,309DeedBook 12552, Page 5119

Property Built

Built

Year Built: 1992