Skip to content

45 Perkins DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 1998

Property Information

Block164
Lot1
QualifierC3145
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0097

Building Details

Building Class35
DescriptionB/1120/1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,118
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
55%
Improvement Value:$173,200
45%
Total Assessment$388,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,647+1.9%
2024$12,415
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992