Skip to content

Dogwood Road-RearWest Orange, NJ 07052

Vacant Land

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block165.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$37,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,534+1.9%
2024$2,488+5.6%
2023$2,356+1.6%
2022$2,318+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 6070, Page 459

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5470, Page 937