Skip to content

16 Dogwood RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 21, 2015

Property Information

Block165.02
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,887
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,600
47%
Improvement Value:$330,200
53%
Total Assessment$624,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,223+1.9%
2024$18,870+5.6%
2023$17,869+1.6%
2022$17,582+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 12551, Page 4442

Property Sale

SaleMulti
$490,000
DeedBook 6257, Page 177

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 5414, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1942