Skip to content

6 Dogwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block165.02
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,378
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,600
40%
Improvement Value:$333,000
60%
Total Assessment$559,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,687+1.9%
2024$15,399+5.6%
2023$14,582+1.6%
2022$14,347+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,378DeedBook 20160, Page 76261

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6235, Page 294

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 5730, Page 44

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5271, Page 872

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5083, Page 338

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 4877, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1941