Skip to content

8 Dogwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 4, 2009

Property Information

Block165.02
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,316
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,500
36%
Improvement Value:$414,800
64%
Total Assessment$644,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,364+1.9%
2024$19,008+5.6%
2023$17,999+1.6%
2022$17,710+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,316DeedBook 12230, Page 7690

Property Sale

Sale
$602,000
DeedBook 6203, Page 358

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5601, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1929