Skip to content

34 Dogwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Mar 27, 1985

Property Information

Block165.02
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,778
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,400
39%
Improvement Value:$396,500
61%
Total Assessment$649,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,520+1.9%
2024$14,254+5.6%
2023$13,497+1.6%
2022$13,280+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft1,778DeedBook 4867, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1942