Skip to content

14 Dogwood RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block165.02
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,887
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
36%
Improvement Value:$427,900
64%
Total Assessment$669,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,115+1.9%
2024$16,801+5.6%
2023$15,910+5.1%
2022$15,140+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000

To:

Sq Ft1,887DeedBook 20180, Page 87360

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

Sq Ft1,887DeedBook 12459, Page 3547Recorded9/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1942