Skip to content

55 Old Short Hills RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 24, 2009

Property Information

Block165.03
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,076
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,500
45%
Improvement Value:$302,600
55%
Total Assessment$550,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,605+1.9%
2024$16,300+5.6%
2023$15,435+1.6%
2022$15,187+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,076DeedBook 12187, Page 6687

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5842, Page 131

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4932, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1958