Skip to content

71 Old Short Hills RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 11, 2017

Property Information

Block165.03
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,122
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
42%
Improvement Value:$346,300
58%
Total Assessment$593,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,654+1.9%
2024$17,330+5.6%
2023$16,410+1.6%
2022$16,146+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,122DeedBook 20170, Page 91103

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5709, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1960