Skip to content

67 Old Short Hills RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$442,110
Last Sale Date
Apr 3, 2017

Property Information

Block165.03
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,692
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
38%
Improvement Value:$403,000
62%
Total Assessment$650,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,748+1.9%
2024$19,385+5.6%
2023$18,356+1.6%
2022$18,061+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$442,110

To:

Sq Ft2,692DeedBook 20170, Page 32784

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 6121, Page 306

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4832, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1959