Skip to content

5 Dogwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$286,248
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block165.04
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,865
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$238,600
37%
Improvement Value:$409,400
63%
Total Assessment$648,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,282+1.9%
2024$15,983+5.6%
2023$15,135+1.6%
2022$14,891+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$286,248

To:

Sq Ft1,865DeedBook 20240, Page 73895

Property Sale

Sale
$437,000
Sq Ft1,865DeedBook 20200, Page 41539Recorded4/28/2020

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft1,865DeedBook 20160, Page 77603Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12210, Page 6896

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6087, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1948