Skip to content

48 Dogwood RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 31, 2011

Property Information

Block165.05
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0099

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,741
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,800
73%
Improvement Value:$107,600
27%
Total Assessment$391,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,759+1.9%
2024$16,452+5.6%
2023$15,579+1.6%
2022$15,328+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,741DeedBook 12338, Page 2995

Property Built

Built

Year Built: 1941