Skip to content

28 Woods End RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block166.01
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,398
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,600
52%
Improvement Value:$275,100
48%
Total Assessment$571,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,846+1.9%
2024$13,592+5.6%
2023$12,870+1.6%
2022$12,664+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,398DeedBook 12443, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1957