Skip to content

30 Woods End RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Dec 19, 2001

Property Information

Block166.01
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1.5SS1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,726
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,000
45%
Improvement Value:$366,700
55%
Total Assessment$663,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,949+1.9%
2024$15,656+5.6%
2023$14,825+1.6%
2022$14,587+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft1,726DeedBook 5856, Page 487

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5439, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1929