Skip to content

10 Woods End RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$176,500
Last Sale Date
May 31, 1995

Property Information

Block166.01
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,871
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,700
43%
Improvement Value:$384,000
57%
Total Assessment$673,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,886+1.9%
2024$16,576+5.6%
2023$15,696+1.6%
2022$15,444+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$176,500

To:

Sq Ft1,871DeedBook 5371, Page 474

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 5027, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1931