Skip to content

72 Herbert TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1984

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 24, 2008

Property Information

Block166.04
Lot29
QualifierC0072
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionA/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,656
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
50%
Improvement Value:$219,500
50%
Total Assessment$439,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+1.9%
2024$12,645+5.6%
2023$11,974+1.6%
2022$11,781+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 12116, Page 1815

Property Sale

Sale
$165,300
DeedBook 4859, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1984