Skip to content

82 Herbert TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1984

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block166.04
Lot29
QualifierC0082
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionB/2044/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,804
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
48%
Improvement Value:$235,800
52%
Total Assessment$455,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885+1.6%
2022$10,710+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft1,804DeedBook 20201, Page 19703

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 20150, Page 65151Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$218,500

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 12478, Page 900Recorded1/13/2014

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5191, Page 517

Property Sale

Sale
$124,300
DeedBook 4902, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1984