Skip to content

4 Glen View DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Mar 11, 2006

Property Information

Block166.05
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,672
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,500
50%
Improvement Value:$294,800
50%
Total Assessment$587,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,125+1.9%
2024$12,884+5.6%
2023$12,200+1.6%
2022$12,004+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6334, Page 760

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5478, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1957