Skip to content

5 Glen View DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block166.06
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,720
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,100
45%
Improvement Value:$322,900
55%
Total Assessment$585,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,303+1.9%
2024$13,058+5.6%
2023$12,365+1.6%
2022$12,167+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 5665, Page 577

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5555, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1940