Skip to content

5 Schindler TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1997

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block166.13
Lot1
QualifierC0103
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionB/2BIG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,066
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
51%
Improvement Value:$230,700
49%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,687+1.9%
2024$17,362+5.6%
2023$16,441+1.6%
2022$16,176+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft1,999DeedBook 20170, Page 20276

Property Sale

Sale
$408,500
DeedBook 5975, Page 784

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 5704, Page 766

Property Sale

Sale
$241,316
DeedBook 5597, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1997