Skip to content

35 Schindler TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1997

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block166.13
Lot1
QualifierC0317
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionB/2058/2G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,066
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
50%
Improvement Value:$243,000
50%
Total Assessment$483,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,691+1.9%
2024$15,403+5.6%
2023$14,586+1.6%
2022$14,351+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft1,979DeedBook 20180, Page 62750

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12336, Page 6185

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5978, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$270,082
DeedBook 5401, Page 940