Skip to content

44 Schindler TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1997

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block166.13
Lot1
QualifierC0525
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionA/2BIG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,801
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
44%
Improvement Value:$305,300
56%
Total Assessment$545,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,167+1.9%
2024$16,852+5.6%
2023$15,953+1.6%
2022$15,697+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,803DeedBook 20170, Page 71810

Property Sale

Sale
$383,000
DeedBook 12363, Page 4612

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 12027, Page 9125

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5898, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$293,168
DeedBook 5326, Page 243