Skip to content

4 Schindler TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 1999

Property Information

Block166.13
Lot1
QualifierC0845
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionB/2058/2BIG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,979
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
51%
Improvement Value:$233,600
49%
Total Assessment$473,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,691+1.9%
2024$15,403+5.6%
2023$14,586+1.6%
2022$14,351+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 5600, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$266,765
DeedBook 5335, Page 701