Skip to content

9 Korwel Circle EastWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block166.14
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,212
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,500
46%
Improvement Value:$350,900
54%
Total Assessment$650,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,064+1.9%
2024$14,787+5.6%
2023$14,002+1.6%
2022$13,777+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,212DeedBook 12383, Page 7407

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 5625, Page 645

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5153, Page 215

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4887, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1955