Skip to content

19 Korwel Circle EastWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block166.14
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,076
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,800
48%
Improvement Value:$336,800
52%
Total Assessment$647,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,656+1.9%
2024$14,387+5.6%
2023$13,624+1.6%
2022$13,405+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,076DeedBook 20210, Page 30256

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 12470, Page 1241Recorded11/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1956