Skip to content

4 Keimel CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0016
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
Description2895
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,895
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,000
38%
Improvement Value:$555,200
62%
Total Assessment$895,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,320+1.9%
2024$31,726+5.6%
2023$30,043+1.6%
2022$29,560-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft2,895DeedBook 20230, Page 47700

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,895DeedBook 20180, Page 69108Recorded8/8/2018

Property Sale

Sale
$699,999
DeedBook 12275, Page 1662

Property Built

Built

Year Built: 2009