Skip to content

6 Keimel CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$815,410
Last Sale Date
Apr 20, 2009

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0017
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
Description3180/
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,895
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,000
38%
Improvement Value:$555,200
62%
Total Assessment$895,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,130+1.9%
2024$34,485+5.6%
2023$32,655-3.7%
2022$33,908+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$815,410

To:

Sq Ft2,895DeedBook 12190, Page 5820

Property Built

Built

Year Built: 2009