Skip to content

1 Sichel CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0037
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
Description3180/
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,895
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
38%
Improvement Value:$543,800
62%
Total Assessment$883,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,760-7.7%
2024$33,336-2.6%
2023$34,231+1.6%
2022$33,681+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft2,895DeedBook 20190, Page 1403

Property Sale

Sale
$906,236

From:

To:

Sq Ft2,895DeedBook 12469, Page 6596Recorded11/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 2009