Skip to content

103 Metzger DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$937,500
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0103
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
DescriptionS/E4M1/2501
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,501
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
40%
Improvement Value:$453,700
60%
Total Assessment$753,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,509-7.0%
2024$31,726-1.5%
2023$32,220+1.6%
2022$31,702+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$937,500

To:

Sq Ft2,501DeedBook 20170, Page 35418

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,501DeedBook 12458, Page 9579Recorded9/24/2013

Property Sale

Sale
$788,274
DeedBook 12269, Page 3342

Property Built

Built

Year Built: 2009