Skip to content

307 Metzger DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0307
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
DescriptionS/E1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,662
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
38%
Improvement Value:$485,000
62%
Total Assessment$785,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,327+1.9%
2024$42,532+5.6%
2023$40,275+1.6%
2022$39,627-8.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 20250, Page 26957

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,662DeedBook 20230, Page 59072Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$1,175,340
DeedBook 12217, Page 8790

Property Built

Built

Year Built: 2009