Skip to content

318 Metzger DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0318
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
DescriptionN/E4/2599
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,559
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
39%
Improvement Value:$462,800
61%
Total Assessment$762,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,383-19.7%
2024$39,083-7.4%
2023$42,212+1.6%
2022$41,533+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,559DeedBook 20190, Page 4671

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,559DeedBook 12448, Page 5587Recorded7/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 2009