Skip to content

404 Metzger DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0404
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,377
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
35%
Improvement Value:$566,000
65%
Total Assessment$866,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,840-20.1%
2024$58,625-3.9%
2023$61,008+1.6%
2022$60,027-4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,698,315

From:

To:

Sq Ft3,377DeedBook 12527, Page 9860Recorded12/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 2009