Skip to content

405 Metzger DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0405
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
DescriptionS/E10/3310
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,310
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
35%
Improvement Value:$562,300
65%
Total Assessment$862,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,014+1.9%
2024$65,784+5.6%
2023$62,293+1.6%
2022$61,291+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

Sq Ft3,310DeedBook 20190, Page 22204Recorded3/11/2019

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

Sq Ft3,310DeedBook 20150, Page 97425Recorded12/17/2015

Property Sale

Sale
$1,683,066
DeedBook 12203, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 2009