Skip to content

406 Metzger DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$1,996,314
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0406
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,466
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
34%
Improvement Value:$573,900
66%
Total Assessment$873,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,840-15.1%
2024$55,176-12.4%
2023$62,968+1.6%
2022$61,955+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,996,314

To:

Sq Ft3,466DeedBook 12365, Page 7964

Property Built

Built

Year Built: 2009