Skip to content

408 Metzger DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block166.15
Lot11.04
QualifierC0408
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,279
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
35%
Improvement Value:$550,900
65%
Total Assessment$850,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,840-20.1%
2024$58,625-1.0%
2023$59,236+1.6%
2022$58,284-7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,620,048

From:

To:

Sq Ft3,279DeedBook 12528, Page 5261Recorded12/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 2009